Історія війни та кохання?

Щоденники пошукової військово-меморіальної експедиції «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»). День 3.
Святковий День Незалежності України в таборі почався з ранкового шикування. Всі пошуковці, швидко поснідавши та переодягнувшись, вишикувалися перед штабом в повній бойовій готовності для отримання завдань та інструктажу на новий пошуковий день. 
 
 
Після гімну України у виконанні учасників експедиції, слово взяв начальник експедиції Куковеров Євген Миколайович. Він привітав пошуковців з цим знаменним днем та встановив фронт роботи кожної з груп. 
 
 
 
 
Цей ранок став першим без опадів за останні 3 дні, що дуже тішило пошуковців та дарувало надію на повноцінне виконання поставлених завдань. Значно потеплішало і, нарешті, відкрилася мальовнича, хоч картини пиши, панорама з видом на гори.
 
 
 
Пошукові групи «Меморіал» та «Київ» були об'єднані. Вони працювали на ближнькому кладовищі гори Кукул - на тому самому місці, де день потому почала свою роботу пошукова група «Дніпро».
 
 
Завдання на сьогодні полягало в завершенні раніше розпочатих там робіт. Команди спільними зусиллями закінчили огородження території кладовища, де були поховані бійці Першої світової війни, розчистили доріжки між похованнями та відновили колишній вигляд могил. 
 
Також до пошукової групи «Схід» була прикріплена команда «Захід». Їх робоча ділянка знаходилася на найдальшій від табору полонині, яка розташована в 2,5 км від місця базування.
 
 
 
Минулого дня пошуковці «Сходу» ексгумували на цій місцевості 13 останків бійців. Але більша частина території рівнини не була до кінця досліджена. А сьогодні, у складі двох команд, рятувальникам вдалося знайти та ексгумувати ще 8 останків тіл. 
 
 
 
Біля останків бійців Першої світової було знайдено також Медаль за заслуги. 
 
 
 
Антрополог Довженко Юрій Володимирович, який входить до складу пошукової групи «Схід»,  встановив, що серед загиблих знаходяться останки жінки. Розміри черепа і тазових кісток вказували на цей факт. В розкопі, де, ймовірно, перебували її останки, знайшли також невеликого розміру гірські черевики, медальйон із зображенням Божої матері та трофейну кокарду. 
 
 
Ці знахідки змушують ще більше замислитися про долю цієї жінки, коли вона була живою. Ким вона була? Як її останки опинилися в цьому місці? Була кокарда подарована їй як трофей або на пам'ять від коханого? Адже жінки практично не брали участі в бойових діях періоду Першої світової війни. Залишається тільки припускати, яка історія - кохання або боргу привела її на схили г. Кукул. 
 
Слід зазначити, що система об'єднання груп була введена керівництвом експедиції для більшої ефективності роботи та підвищення досвіду ексгумації у пошуковців.
 
Пошукова група «Дніпро» працювала на ближній рівнині, яка знаходилася в 1,5 км від місця розташування табору. Основним завданням пошуковців було локалізувати місце бою Першої світової війни, знайти останки бійців та підготувати їх до ексгумації.
 
 
 
Під час пошукової роботи, було здійснено 7 розкопів, в яких перебувало 13 останків бійців. Деякі з останків були пограбовані мародерами, тому частини, що залишились від останків бійця з розкопу підняли відразу ж. 
 
 
У цьому ж розкопі були знайдені особисті речі бійця.
Серед них фляга і свисток, які дуже добре збереглися 100 років потому. 
 
 
 
Пряжка портупеї та підошва від гірських черевик.
 
 
 
Чохол від штик-ножа. 
 
 
Інші 12 бійців будуть ексгумовані незабаром. В одного з них були знайдені предмети австро-угорської армії. Чого тільки коштує знайдений ремінь з австрійською емблемою на блясі.
 
 
Загалом, День незалежності у пошуковців пройшов не марно. Всі групи попрацювали дуже продуктивно та заслужили смачний святковий обід та довгоочікуваний відпочинок.  
 
На наступний день плануються роботи на місці 2-х великих поховань та вірогідного місця прориву фронту, де знаходиться велика кількість непохованих останків.
 
 
Довідка: 
 
22 – 28 серпня, 2016 року в адміністративних межах смт. Косів, Верховина, Ворохта Івано-Франківської області, смт. Ясіня Закарпатської області і в районі хребта гори Кукул, ВГО «Союз «Народна Пам'ять» проводить пошукову воєнно-меморіальну експедицію «Міжнародна Вахта Пам'яті «Черемха-2016» («Карпати-2016»), яка присвячена 100-річчю битви за Карпатські перевали. Захід проводиться за підтримки Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в партнерстві з Івано-Франківською та Закарпатською обласними державними адміністраціями, Державною службою України з надзвичайних ситуацій. 
Під егідою ВГО «Союз «Народна Пам'ять» у пошукових роботах задіяно – АМПО «Обеліск», ПЗ «Обеліск» (м. Глухів), АДВІС «Плацдарм», ІПО «Пошук-Дніпро» (м. Дніпро), ІПО «Пошук-Дніпро» (р. Кривий Ріг), ВІК «Каховка», ЛОІПТ «Маківка-Броди», ГО «Пошук-Захід», «Волинські давнини», та ін.
Під час експедиції заплановані роботи з пошуку невідомих поховань періоду Першої світової війни, дослідження і вивчення виявлених об'єктів, ексгумація останків загиблих, урочисте поховання останків в спеціально виділених меморіальних місцях та обмін досвідом і зміцнення співпраці пошукових організацій України. Крім цього, буде проведене відновлення військового цвинтарю на горі Кукул, що пов’язаний з подіями 1916 року. Окрім України, сторіччя Першої світової війни, яку також називаємо Великою, відзначається меморіальними заходами в країнах, громадяни яких брали участь у бойових діях часів Першої світової війни (Німеччина, Австрія, Словаччина, Угорщина, Польща.)
 
Додаткова інформація: +38 093 757 7565 або +38 050 974 83 41.