"Всеукраїнська пошукова військо-меморіальна експедиція «Визволення Кривбасу»

День перший...
Під час визволення Дніпровщини від німецько-фашистських окупантів у 1944 році бої за Хутір Високий. Софієвського району, стали переломним  моментом Нікопольсько-Криворізької наступальної операції. Тоді, в жорстоких боях на цьому плацдармі, вирішувалася подальша доля цілої країни. За два місяці наступальних дій, угрупування противника було розгромлено, проте, ця значима перемога далася нам величезною ціною - 40 тисяч покладених життів та обірваних доль. За історичними даними,  лише 5 тисяч з них були офіційно визнані полеглими у цих боях, проте, на меморіалі Хутору Високий викарбовано ще менше - 1,5 тисячі імен. Решта й досі вважаються зниклими безвісті. 
Вже не один рік поспіль пошуковці ВГО «Союз Народна Пам'ять» ведуть свій нерівний бій з безвісністю. Кожного разу під час пошукових експедицій на місцях жорстоких боїв, вони знаходять останки полеглих та їх особисті речі. Найціннішим здобутком, безперечно є медальйон, за яким можна ідентифікувати бійця, а отже, й повернути його до дому, навіть, через 72 роки небуття. 2016 рік не став виключенням.
 
 
 
5 серпня  за участі представників місцевої влади, громадськості та пошуковців на Хуторі Високий відбулось урочисте відкриття цьогорічної Вахти Пам’яті під назвою «Міжнародна Вахта «Пам'ять жива - 2016» («Звільнення Кривбасу 1944-2016 рр.»). Державний Гімн України, хвилина мовчання, короткі промови представників керівництва ВГО «Союзу «Народна Пам’ять» та гостей заходу і учасники експедиції повернулися до свого табору, адже, робота не чекає.
 
 
 
 
Цього року тих, хто буде шукати «вісточки з минулого»  - 60 пошуковців.  Серед них 27 школярів з Кривого Рогу, відділення пошукової організації «Пошук Дніпро»,  представники київського пошукового загону «Обеліск», а також декілька учасників вже сучасної війни на сході нашої країни. Попереду на них чекає дуже багато копіткої та виснажливої роботи, проте, всі вони звиклі до польових умов життя у таборі, тут одна команда, єдиний організм. Вони всі віддані цій надважливій справі,  їх поєднує одна мета – дослідити, знайти та повернути кожного.
Нинішня експедиція проводиться при підтримці Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО.