Українські пошуковці взяли участь у міжнародній Вахті пам’яті в Польщі

Вахта Пам’яті, присвячена дослідженню кладовища радянських солдатів у Костшині-над-Одером, відбулася протягом 12-21 квітня 2013 року  за участю пошуковців Польщі, України, Литви, Латвії, Німеччини і Росії. З української сторони за сприяння Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій в експедиції взяли учаcть пошуковці Всеукраїнського громадського об’єднання «Союз «Народна пам’ять»: Олексій Златогорський, Тарас Верба,  Віталій Затворніцький (Луцьк, дочірнє підприємство «Волинські старожитності»), Олександр Русин та Генадій Бокоч (Ужгород, громадська організація «Пошук-Захід»).

Пошукові загони з різних країн зібрав для спільного проведення ексгумаційних робіт  керівник польської пошукової організації «Витязь» Юліан Вержбовські. Він розповів, що поховані на кладовищі радянські солдати загинули під час воєнних операцій зі взяття Зеєловських висот та Берліну. «Бійці, які лежать тут, - це в основному танкісти та піхота. Частину солдатів було перенесено із колишнього меморіалу на  кладовище іще в 1960-х роках, але роботи були проведені не професійно – на місці колишнього меморіалу залишилися в похованнях солдати», – повідомив Ю. Вержбовські.

 

Дослідження кладовища радянських солдатів у Костшині-над-Одером, що тривали протягом 12-21 квітня 2013 року  за участю пошуковців Польщі, України, Литви, Латвії, Німеччини і Росії

 

Пошуковці ексгумували останки близько 400 радянських солдатів, які залишилися в похованнях колишнього кладовища

 

Місце експедиції відоме в історії Великої Вітчизняної війни як Кюстрінський плацдарм, що був захоплений військами 1-го Білоруського фронту в січні-березні 1945-го.  До середини лютого тут відбувалися запеклі бої з противником, що намагався ліквідовувати плацдарми. У березні радянські війська оволоділи Кюстріном і об'єднали зайняту територію в один оперативний плацдарм. Тут знаходилися вихідні позиції ударного угрупування 1-го Білоруського фронту для виконання завдання головного удару під час Берлінської операції 1945-го.

 

Після завершення пошукових робіт знайдені останки солдатів було урочисто перепоховано в с. Цибінка поблизу Костшина-над-Одером

 

За словами Олексія Златогорського, керівника української делегації, під час дослідження території в одній із могил українські пошуковці виявили дерев’яну табличку з написом, і є надія, що за нею буде відтворено ім’я солдата.

Після завершення Вахти Пам’яті відбулася церемонія  перепоховання близько 400 знайдених бійців у с. Цибінка, у якій взяли участь представники  Польщі, України, Росії, Латвії, Литви і Білорусі. Від України урочисте слово до присутніх виголосив   відповідальний секретар ДМК Ярослав Жилкін. Однак роботи з ексгумації солдатів ще не завершено. Пошуковці планують продовжити дослідження у  жовтні 2013 року. 

 

Покладення квітів під час церемонії перепоховання радянських солдатів біля Костшина-над-Одером 12 квітня 2013 року