Родичі загиблої медсестри Червоної Армії взяли участь у перепохованні бійців 82-ї гвардійської дивізії

Урочисте перепоховання  130 червоноармійців, загиблих в боях під час визволення Харківщини в 1943-му, відбулося 11 жовтня в селі Довгеньке Харківської області.  У  ньому взяли участь Міністр регіонального розвитку та ЖКГ України Геннадій Темник, перший заступник губернатора Харківскої області Валентин Дулуб, родичі однієї з загиблих бійців – медсестри Валентини Кузякіної, а також ветерани, молодь, громадськість. Церемонія відбулася за підтримки Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій при Кабінеті Міністрів України.

 

 


Останки бійців були виявлені під час пошукової експедиції, що тривала протягом липня-вересня цього року на висоті 185,9 в Ізюмському районі. Пошуковці спеціалізованого підприємства «Воєнні меморіали «Схід», що входять до ВГО «Союз «Народна пам'ять», знайшли останки 104 радянських воїнів. Ще 26 захисників, полеглих на цій землі, виявили члени Історико-пошукової організації «Патріот». На щастя, за солдатськими медальйонами пошуковцям вдалося встановити імена восьми бійців. Це дозволило знайти й сповістити родичів загиблих. Володимир Кузякін – племінник загиблої медсестри Червоної Армії Валентини Кузякіної – приїхав на церемонію перепоховання зі своїм дорослим сином зі Львова.

 

 


«Мій батько був рідним братом Валентини Кузякіної. Взагалі сім'я була велика - восьмеро дітей. Четверо пішли на фронт, серед них і Валентина. Лише двоє повернулися, - розповівродич загиблої медсестри, львів’янин Володимир Кузякін, - Ще в 80-х роках ми знайшли місце, де загинув і похований старший брат. І лише тепер, після майже 70 років, ми дізналися про долю Валентини. За спогадами родичів, це була дуже добра і енергійна дівчина. Вона пішла на фронт у 18 років, щоб бути сестрою милосердя і допомагати пораненим. Саме тут, в безкраїх степах Ізюмщини, як розповіли нам пошуковці, вона була убита. Наша сім'я довгі роки шукала Валентину, сподіваючись на те, що вона вижила. Тепер ми вдячні пошуковцям за їхню працю, завдяки якій знаємо хоча б де вона загинула, і що вона знайшла спокій у цих красивих місцях».

 


Пошуковці розповіли про результати вивчення останків черепа і шолома загиблої медсестри. З них стало очевидним, що Валентина Кузякіна загинула під час артобстрілу в бліндажі разом із чотирма пораненими солдатами. Вона намагалася закрити їх своїм тілом від обстрілу противника. Але коли поруч вибухнув артилерійський снаряд, всі п’ятеро бійців в бліндажі були вбиті його осколками. Смерть була миттєвою.

 

 


«Загиблі на цій висоті солдати принесли себе в жертву заради успіху операції на Курській дузі. У серпні 1943 –го Південно-західний фронт провів наступальну операцію, завданням якої було відволікання резервів німецьких військ від боїв на Курській дузі. Тому на захід від села Довгеньке 22 серпня 1943р. бійці 1-шої гвардійської Армії прийняли на себе удар фашистів. За архівними даними, з 600 чоловік не повернулося 215. Всього на території села загинуло більше трьох тисяч бійців, велика частина з них похована у братській могилі. Під час запеклих боїв 80% села було зруйновано. За один день - 22 серпня 1943 року - загинуло 263 воїна 8-ї гвардійської дивізії», - розповів про ті страшні події Віктор Старченко, керівник СПП «Воєнні меморіали «Схід».

 

 


«Ми знаємо, що в цій землі знаходяться ще багато непохованих радянських воїнів. Наш моральний обов'язок - докласти зусиль і знайти кожного, перепоховати їх з усіма належними почестями, які вони заслужили своїм подвигом. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій, яку очолює Віце-прем'єр-міністр Олександр Вілкул, а також партія Регіонів питанням пошукового руху в Україні і далі будуть приділяти серйозну увагу. Нам ще багато належить зробити, адже як кажуть, війна не закінчена, поки не поховано останнього солдата», - зазначив під час заходу Міністр регіонального розвитку і ЖКГ України Геннадій Темник.