Моніторинг пам'ятників і меморіалів Великої Вітчизняної війни в Угорщині

За завданням Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни, політичних репресій та депортацій при кабінеті Міністрів України, а так само за сприяння Всеукраїнського громадського об'єднання «Союз «Народна Пам'ять» був проведений моніторинг меморіалів та пам'ятників воїнам Червоної Армії в Угорщині

Представник Комісії Олексій Златогорський (директор ДП «Волинські старожитності») та голова Київської міської громадської організації «Військові меморіали їм. Сагайдачного» Владислав Зварич оглянули військові меморіали - з фотофіксацією - у населених пунктах Фельчут, Мезоковешд, Сент-Іштван, Мезочат, Хайдунанаш, Нагікалло, Нюрбатор.

Вони виражають особисту подяку представнику Міністерства оборони Угорщини Андро Біро, який забезпечував організацію зустрічей з місцевою владою.

У військовому меморіалі міста Фельчут - на північно-заході Угорщини, недалеко від Будапешта, - було чотири братські могили. У них, за даними Подільського архіву поховані 34 бійця. Була табличка «Рядовий Костянтин Григорович Фіногенов, загинув 10.01. 1945 р.»

За інформацією, отриманою від місцевих жителів, нинішній прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан ініціював перенесення поховання на місцевому реформаторський кладовищі - роботи були узгоджені лише з представником Російської Федерації, хоча в переговорах повинні були брати участь представники України та Молдови.

Ексгумація поховань проводилася з порушенням археологічних досліджень: не були визначені межі досліджень, не зачищались стінки розкопу, і дно розкопу на межі виявлення поховань. Саме поховання не досліджувалося - останки виймалися совковою лопатою разом із землею (що навіть з моральної сторони не є допустимим).

Після втручання представників Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни, політичних репресій та депортацій при кабінеті Міністрів України, роботи були зупинені.

В ході переговорів було досягнуто взаєморозуміння з Угорською стороною і представником Російської Федерації Катериною Бліновою.

На наступний день до робіт приступили професійні археологи - і цей підхід тут же дав результат. Біля поховання №3 була виявлена ложка-виделка з вигравіруваним ім'ям «Рудаков» - за документами ОБД «Меморіал», цей старший сержант перепохований 1957 року в Будапешті...

Відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій при КМ України Ярослав Жилкін зазначив:

«Щиро хочеться вірити, що дану ситуацію можна розцінювати як позитивну тенденцію щодо ставлення офіційних угорських властей до військових поховань часів Великої Вітчизняної. У всякому разі, нинішня ситуація показує відповідальність і розуміння - особливо в порівнянні з рядом подій, що мали місце в минулому році. Тим більше, що стосовно угорських військових поховань українська сторона намагається побудувати співпрацю в режимі максимального сприяння».

Представники Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни, політичних репресій та депортацій при кабінеті Міністрів України, та всеукраїнського громадського об'єднання «Союз «Народна Пам'ять» планують продовжити свою роботу з моніторингу військових пам'ятників та меморіалів Великої Вітчизняної війни на території Угорщини. Найближчим часом ми продовжимо публікувати її результати.