Знахідки пошуковців ІПО «Пошук-Дніпро» передали до експозиції Дніпропетровського історичного музею

Понад 1,5 тисячі експонатів часів Великої Вітчизняної війни передали Дніпропетровському історичному музею пошуковці Історико-пошукової організації «Пошук-Дніпро», що входить до Всеукраїнського громадського об’єднання «Союз «Народна пам’ять». Урочиста передача найбільшого в історії України та СНД зібрання воєнних артефактів відбулася 20 березня 2012 року в приміщенні Діорами «Битва за Дніпро».


 

Булопередановелику кількістьвиявленихелементівстрілецькоїзброї,гільз,кулеметнихстрічок


Радянський7,62-ммпістолет-кулеметзразка 1941року системиШпагіна (ППШ)


 

Нафотозображенігвинтівки,затвори, сигнальнаракетниця, змінністволи доMG42 (нім.Maschinengewehr42)німецькогоєдиногокулеметачасівДругої Світовоївійни


 

Майжевсі радянськіта німецькікаскипробиті, що свідчитьпро те, наскількизапеклимибули бої

  

Як відзначив голова правління ВГО «Союз «Народна пам’ять» Ярослав Жилкін, усі ці експонати – наочний результат роботи пошукових загонів ІПО «Пошук-Дніпро» за минулий пошуковий сезон. «Комусь може здаватися, що це просто купа іржавого заліза. Але насправді, це свідчення тієї жорстокої війни, яка відбувалася на території нашої країни понад 65 років тому. Усе це лежить сьогодні просто у нас під ногами - на полях, у лісах. Але мине ще 50 років, і ці предмети стануть насправді унікальними свідками, я сподіваюся, останньої Світової війни в історії людства, свідками подвигу нашого народу. На жаль, не залишиться вже ні ветеранів, ні очевидців тих подій, і наші внуки зможуть дізнатися про них лише з музейних експозицій. Отже, наше завдання сьогодні – зібрати все це та зберегти для історії та потомків».


Часто тількиособистіречідозволяютьвстановити особисолдатів,такскладаний ніжз видряпанимпрізвищем -Бородін, допомігз'ясуватисудібу свого власника,якийзначивсязниклимбезвісти, анасправдізалишивсяживий


Векспозиціїтакож представленіособистіречіневідомогоартилериста9-го винищувально-протитанковогоартилерійськогодивізіону10-їгвардійської повітряно-десантноїдивізії,який імовірнобувгодинникарем- середйого речейзнайшлилупу, викрутку, пінцеті фрагментигодинників.Йогоім'я,на жаль, покивстановити невдалося,робота триває

Багато з цих знахідок уже сьогодні є унікальними. За словами Ярослава Жилкіна, особливу цінність для пошуковців являють особисті речі солдатів, за якими можна дізнатися про долю тієї чи іншої людини. «Коли маєш справу з долями людей, потрібно бути дуже обережним та делікатним, щоб живих не зарахувати до мертвих, а тих, хто пропав без звістки повернути з небуття. Наприклад, зовсім нещодавно ми знайшли останки двох бійців Красної армії, в одного з яких був складний ніж із прізвищем Бородін, а в іншого – коробка із сірниками, підписана прізвищем Кошкін. Ми почали з’ясовувати долі цих двох людей через військові архіви та дізналися, що обидва вони служили в 11-й розвідроті 10-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії та з 1943 року числилися зниклими без звістки. Насправді вони лишилися живими. Бороді помер у 2010 році, а Кошкін і досі живий, але, на жаль, зараз він тяжко хворий». Щойно дозволить здоров’я, пошуковці сподіваються розпитати ветерана про те, як його особисті речі та речі його товариша опинилися у зовсім інших людей, і хто були ці люди. «Можливо, так нам вдасться дізнатися імена ще двох загиблих солдатів, які найімовірніше теж вважаються зниклими без звістки», - сказав Ярослав Жилкін.


 

ОсобистістьгвардіїрядовогоЄвтушенковстановилипознайденимпоряд з  йогоостанкамифрагментамилистів.Такожприньомубулизнайденіфрагментременя іпряжка.Пошукачамвдалосявстановити,що загиблийрядовийЄвтушенкоМиколаПрокопович1922 року народження- уродженець РоговськогорайонуКраснодарськогокраю Росії, останнє місцеслужби -9-й винищувально-протитанковийартилерійськийдивізіон10-ї гвардійськоїповітряно-десантноїдивізії,з 1943числивсязниклимбезвести

    

На жаль, ідентифікувати вдається далеко не всіх знайдених бійців. Минулого року пошуковці ІПО «Пошук-Дніпро» знайшли  рештки 134 радянських солдатів, але встановлено особи лише 18 чоловік. А знайти родичів загиблих змогли поки що тільки у двох випадках з 18, але робота в цьому напрямі продовжується. Як зазначила під час передачі експонатів директор Дніпропетровського державного історичного музею Надія Капустіна, завдяки співробітництву з ІПО «Пошук-Дніпро» експозиція музею щороку поповнюється новими, дійсно унікальними експонатами. «У нас в Діорамі «Битва за Дніпро» є окрема виставка з експонатів, знайдених загонами «Пошук-Дніпро». Це не тільки наочний результат їхньої роботи, але й живе свідчення історії, яке необхідно зібрати та зберегти».


 

ЛьотчикаСолянова, вдалосявпізнатипо уламкахлітака,знайденоговтравні минулогорокуврайоніс.ДнепровокаменкаВерхньодніпровськогорайону Дніпропетровськоїобласті.Наосновіісторіїпро ньогобуввиготовленийстенддляДіорами«БитвазаДніпро»


За словами директора обласного центру охорони історико-культурної спадщини Дніпропетровської ОДА Лідії Голубчик, усі місця боїв і поховань, згідно із законом, є об'єктами історико-культурної спадщини, що охороняються державою. Роботи на цих територіях потребують дотримання певної, чітко прописаної процедури. «Дніпропетровська область сьогодні займає перше місце в Україні за ретельністю дотримання правил проведення пошукових робіт. Ми погоджуємо з пошуковцями їхні програми та плани роботи, і якщо вважаємо за необхідне і можливе, клопочемо перед Міністерством культури про видачу дозволів на проведення робіт на тій чи іншій території».


Добрезберігсярадянськийручнийкулемет, прийнятийнаозброєнняРККА у1927році ДП-27 (ДегтярьоваПіхотний)

 

Як зазначила Лідія Голубчик, саме завдяки пошуковцям в області сьогодні практично не залишилося так званих «чорних» копачів. «Вони просто тікають звідси, тому що пошуковці, які працюють відповідно до закону, пильно стежать за кожною підозрілою машиною в полях і кожною людиною з лопатою, яка щось копає на колишньому місці проведення бойових дій. Таким чином, пошуковці не лише повертають з небуття загиблих героїв, а й допомагають державі зберігати її історико-культурну спадщину », - підкреслила Лідія Голубчик.


Фотографіїдлястатті булилюб'язнонаданіНадієюГайворонської,

ознайомитисязнимивиможетеперейшовшиза посиланнямнаресурсwww.blogr.dp.uaВиможетедодатковоознайомитисяз матеріаломпро

передачуекспонатівмузею,прочитавшистаттюнанашомусайті