Завершилася одеська експедиція «Спадкоємці Перемоги»

Завершилася вахта пам'яті «Спадкоємці Перемоги», що тривала в Одесі з 11 по 20 вересня цього року. Як результат – пошуковцями було виявлено та перепоховано останки 18 захисників міста.  Церемонія  відбулася на меморіалі в с.Березань Біляївського району. Є надія на відновлення імен двох бійців - в одного був знайдений ідентифікаційний медальйон, а в іншого – залишки документів, зокрема стрілкова книжка Товариства сприяння обороні, авіаційному і хімічному будівництву (рос. - ОСОАВИАХИМ) СРСР.

 

 

 

Одночасно з експедицією в Одесі відбулися Міжнародні молодіжні освітні військово-спортивні збори патріотичних організацій і кадетських корпусів «Союз 2013 - Спадкоємці Перемоги». У зірниці взяла участь молодь з України, Росії, Литви, Латвії, Естонії, Білорусі, Вірменії, Грузії, Азербайджану, Молдови, Болгарії та інших країн. Паралельне проведення вахти і гри «Зірниця» - не випадкове.  Адже обидва заходи взаємодоповнюють ціль організаторів – виховання патріотизму і любові до Батьківщини у підростаючого покоління.

 

files/content/2013/10/03/900-Фото0050.jpg

 

За час робіт пошуковці передали для знищення представникам МНС більше 170 виявлених мінометних мін, а також снаряди. Артефакти, знайдені під час експедиції, будуть передані до місцевого краєзнавчого шкільного музею. Адже ця частина історії оборони Одеси нагадуватиме про подвиг наших захисників ще не одному поколінню українців.

 

 

«Що відбувалося там насправді, розповіли нам знахідки, виявлені під час пошукових робіт, - повідомив учасник експедиції, пошуковець Асоціації «Обеліск» Ігор Слюсар, - Велика кількість стріляних гільз протиборчих армій, які були не тільки на поверхні, а й  часом встеляли дно окопів багатошаровим килимом, говорили про те, що тут інтенсивно вівся артилерійський і мінометний вогонь. Це також підтверджували шматки снарядів і хвостовики від румунських і радянських мін. Деякі позиції переходили з рук в руки. Про це свідчить велика кількість гільз на цих місцях, як румунських, так і радянських. Більшість знайдених касок були багаторазово пробиті осколками і кулями».

 

 

Околиці Одеси, що стали місцем експедиції  «Спадкоємці Перемоги», були свідками кровопролитних битв на підходах до міста. Тут наступали частини румунської 4-ї армії. Загальна чисельність військ Приморської армії на 10 серпня 1941-го становила 35 тисяч осіб, не враховуючи будівельні батальйони, батальйони ополчення, артилеристів військово-морської бази, авіацію і протиповітряну військову оборону.  

 

 

 

Зважаючи на значну щільність бою у цих місцях 1941-го та відповідну кількість гільз, що залишилася в землі, під час вахти було організовано збір гільз для проекту «Дзвін пам'яті», ініційованого ВГО «Союз «Народна пам’ять». Пошуковці зібрали 60 кілограм латунних гільз від стрілецької зброї, які передадуть для створення пам’ятного дзвону на кордоні трьох держав – України, Росії й Білорусі.

 

 

 

Фото ВГО «Союз «Народна пам’ять» та ВІК «Воїнська доблесть»