ВГО «Союз «Народна Пам'ять» передав понад 1000 унікальних документів періоду Другої Світової війни у національний архівний фонд

В рамках заходів, присвячених відзначенню 70-ї річниці визволення України від нацистських загарбників, 28 жовтня відбулась урочиста церемонія передачі унікальної колекції оцифрованих документів періоду Другої Світової війни. Документи, зібрані пошуковцями ВГО «Союз «Народна пам'ять», передані на зберігання в Центральний державний архів громадських об'єднань України.

Звертаючись до присутніх, заступник керівника ЦДАГО, Ольга Вікторівна Бажан, зазначила, що документи, які пошуковці передають на державне зберігання, збиралися протягом значного часу: «Ці документи були і є основою для пошуку та увічнення пам'яті полеглих у роки Великої Вітчизняної війни. ВГО «Союз «Народна Пам'ять» виступає сьогодні з почесною місією - закладає основи національного архівного фонду».

 

Відкриває урочисту церемонію заступник керівника ЦДАГО, Ольга Вікторівна Бажан (перша праворуч)

Заступник Голови Державної архівної служби України Ольга Володимирівна Музичук привітала усіх присутніх із цією визначною подією і зазначила: « Документи, який передають пошуковці - це дійсно те, чого нашим зібранням не вистачає. Це карти військового періоду, це архівні документи, отримати які раніше у нас можливості не було, і ми щиро вдячні ВГО «Союз «Народна Пам'ять» за них, і за вашу пошукову роботу - не тільки на полях боїв, але й за ту волонтерську роботу, яку ви проводите в АТО».

 

Заступник Голови Державної архівної служби України Ольга Володимирівна Музичук

Представник ВГО «Союз «Народна Пам'ять», завідувач сектором польових робіт, Ігор Слюсар розповів про різних гранях пошукової діяльності ВГО «Союз «Народна Пам'ять» - польовий пошук та архівна робота, яка обов'язково передує його. Пошуковики дуже трепетно ставляться до всіх архівних документів, так як саме вони найчастіше приховують в собі справжню мета пошуку - людські імена, які вдається вирвати з забуття.

Завідуючий сектором польових робіт ВГО «Союз «Народна Пам'ять» Ігор Слюсар
 
 Так само він зазначив, що ВГО «Союз «Народна пам'ять» давно і плідно співпрацює з музеями України - за весь час існування цієї громадської організації в експозиції було передано понад 22 000 історичних артефактів, знайдених в ході пошукової роботи; тільки в червні 2014 року, незважаючи на складну внутрішньо - і зовнішньополітичну ситуацію, пошуковці передали у державні музеї Дніпропетровська і села Нерубайське Одеської області 1200 експонатів.

 

Під оплески присутніх...

Під оплески, колекція оцифрованих документів на 10 дисках була передана представникам Центральний державний архів громадських об'єднань України.

 

.завідуючий сектором польових робіт ВГО «Союз «Народна Пам'ять» Ігор Слюсар передає заступнику керівника ЦДАГО, Ольга Вікторівна Бажан колекцію оцифрованих документів

В ході церемонії урочистої передачі колекції унікальних документів часів Другої Світової війни, Ігор Слюсар виступив від імені пошукачів з ініціативою підготувати і передавати в архів звіти з пошукових експедицій , щоб науковці могли доповнити і актуалізувати інформацію 70-річної давності. Ця ініціатива була з радістю прийнята. Планується підписання договору між архівом і пошукачами про довготривалу співпрацю та обмін інформацією.

 

доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, Тамара Василівна Вронська

заступник директора Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного Галина Іванівна Божук

Доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, Вронська Тамара Василівната заступник директора Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного Галина Іванівна Божук щиро дякували пошукачів за надані документи.

 

Огляд частини представлених документів підготувала кандидат історичних наук, начальник відділу використання інформації документів Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Світлана Іванівна Власенко

Приклад документа з колекції, наданої пошукачами - інструкція з організації загороджувальних загонів

Огляд частини документів з колекції, наданої пошукачами, підготувала кандидат історичних наук, начальник відділу використання інформації документів Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Світлана Іванівна Власенко, яка зазначила:

"Видовий спектр документів різноманітний: це плани оборонних боїв та наступальних операцій, бойові накази, оперативні зведення, журнали бойової діяльності, схеми розташування військових частин, карти і т.д. Ці документи допоможуть заповнити, на жаль, існуючі в Національному архівному фонді України "прогалини" з історії воєнних дій на території України періоду Другої Світової війни".

 

кандидат исторических наук, начальник отдела использования информации документов Центрального государственного архива общественных объединений Украины, Светлана Ивановна Власенко ведет экскурсию по документальной выставке «Битва за Украину»

Так само в ході церемонії була презентована документальна виставка «Битва за Україну», де були представлені документи - копії та оригінали - з фонду архіву, які ілюструють як перші дні війни, так і просування радянських військ та звільнення України у 1943-44 роках.

Екскурсію по виставці провела кандидат історичних наук, начальник відділу використання інформації документів Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Світлана Іванівна Власенко.