Історія створення організації

З початку 2011 року за ініціативою Дніпропетровської обласної громадської організації «Історико-пошукова організація «Пошук-Дніпро» було розпочато процес об’єднання громадських організацій з різних областей України, які займаються пошуковою дослідницькою діяльністю в рамках чинного законодавства.  За цей час бажання створити єдину мережу професійних пошуковців підтвердили керівники громадських організацій відповідного спрямування з 22 областей України.             Було створено організаційний комітет з проведення об’єднання, якій розробив проекти програмних засад, принципи роботи, перспективну програму діяльності та статут. Організаційний комітет ініціював проведення І Всеукраїнського з’їзду пошукових організацій України та створення його делегатами Всеукраїнського громадського об’єднання «Союз «Народна пам’ять».

І Всеукраїнський з’їзд пошукових організацій України відбувся 18 червня 2011 року в м. Києві. На з’їзді були представлені пошукові організації з 22 областей України, які працюють виключно в межах чинного законодавства та займаються питаннями пошуку і перепоховання загиблих воїнів ІІ світової війни, відновленням оборонних об’єктів тощо. За участю цих організацій було створено Всеукраїнське громадське об’єднання «Союз «Народна пам’ять». Усього на з’їзді були присутні понад 130 делегатів.

Учасники заходу ухвалили Меморандум І Всеукраїнського з’їзду пошукових організацій України, у якому визначили першочергові завдання, окреслили проблеми, що стоять перед пошуковим рухом України, та визначили шляхи і засоби їх вирішення.

Головними завданнями організації визначено:

–      увічнення пам’яті про воїнів, загиблих під час Другої світової війни, та жертв політичних репресій;

–      пошук, ідентифікація та гідне перепоховання останків загиблих;

–      збереження національної культурної спадщини;

–      патріотичне виховання молоді;

–      створення рішучого громадського і державного заслону на шляху мародерів, яких називають «чорними» копачами;

–      виведення офіційного пошукового руху України на якісно новий рівень, гуртування професійних пошуковців, які діють в законодавчому полі;

–      напрацювання концепції розвитку вітчизняної пошукової дослідницької діяльності;

–      узгодження дій та об’єднання зусиль державних і громадських організацій щодо вдосконалення чинного законодавства у сфері пошукової діяльності.