Історико-патріотичне об’єднання «Пошук», м. Житомир

Житомирська обласна громадська організація «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук» була заснована в 1989 році Павлом Павловичем Шмунєвським. 

ІПО «Пошук» веде архівно-пошукову та дослідницьку роботу, вивчає маловідомі історичні факти та події, що відбувалися на території Житомирської області під час Великої Вітчизняної війни. Основна мета діяльності організації – пошук загиблих солдатів і командирів Червоної армії, розшук їх рідних, встановлення імен зниклих безвісти, збереження та увічнення пам’яті про загиблих захисників Батьківщини, військово-патріотичне виховання молоді. До роботи в організації залучаються школярі та студенти Житомира й області. 

За 23 роки своєї діяльності ІПО «Пошук» було знайдено понад 16 тисяч останків загиблих воїнів. Встановлено імена 151 особи, організовано понад 25 перепоховань загиблих захисників Вітчизни. Окремим напрямом діяльності організації є проведення військово-історичних реконструкцій.

Сьогодні силами організації готується до видання чотири книги: найбільш повна історія окупації та визволення Житомира від фашистів; історія створення ставки Гіммлера «Хегевальд» і реалізації на території області плану «Ост»; історія шталагу № 359, що був розташований на території військової частини на Богунії; а також книга про льотчиків 229 ТБАП, збитих 10 липня 1941 року, їхні останки разом з літаком пошуковці ІПО «Пошук» знайшли влітку 2012 року поблизу Житомира. 

У пошуковому сезоні-2013 житомирські  пошуковці продовжать дослідження місць падіння трьох збитих радянських літаків на території області, а також вивчення історії ставки Гіммлера «Хегевальд» та дослідження споруд так званої «Лінії Сталіна» в районі Новоград-Волинського та Коростенського укріпрайонів.